Of'taki girişimcinin makinesine yurt dışından bile talep var - Of'un Sesi

Of'taki girişimcinin makinesine yurt dışından bile talep var - Of'un SesiOf'un Sesi

17 Eylül 2021 - 19:54

Of’taki girişimcinin makinesine yurt dışından bile talep var

Of’un Bölümlü Mahallesi’nde yaşayan Osman Sarımahmutoğlu (62)’nun ürettiği manuel erişte makineleri, Türkiye’nin 67 kentinden ve yurtdışından talep görüyor.

Of’taki girişimcinin makinesine yurt dışından bile talep var
Son Güncelleme :

18 Temmuz 2021 - 18:09

Of’un Bölümlü Mahallesi’nde yaşayan Osman Sarımahmutoğlu (62)’nun ürettiği manuel erişte makineleri, Türkiye’nin 67 kentinden ve yurtdışından talep görüyor.

Marangoz Osman Sarımahmutoğlu 35 yıl önce gördüğü tütün kesme makinesinden esinlenerek erişte makinesi yaptı. Yaptığı erişte makinesi talep görünce bu işi meslek haline getirdi. Önceden günde bir tane erişte makinesi yaparken şimdi teknolojinin de sayesinde daha fazlasını üretebiliyor.

Erişte makinesinin ahşap ve demir aksamının parçalarını tamamen kendisi yapan Sarımahmutoğlu, parçaları yaptığı makineleri de kendisi tasarladı. Şimdiye kadar Türkiye’nin 67 İline erişte makinesi gönderen Osmanoğlu, yurtdışında yaşayan gurbetçilerden de talep görüyor. Ahşap konusunda oldukça maharetli olan Sarımahmutoğlu, erişte makinesinin yanında birbirinden farklı iskemlelerde yapıyor. Vaktinin çoğunu evinin altında kurduğu atölyede geçiren Sarımahmutoğlu, çalışkan kişiliği ile tanınıyor.

BÜTÜN PARÇALARINI KENDİMİZ ÜRETİYORUZ

Erişte makinesinin uzun bir geçmişi olduğunu belirten Sarımahmutoğlu, “35 yıl önce tütün kıyma makinesini görmüştüm. Bende bunu biraz geliştirerek erişte kesme makinesi yaptım. Önceden günde bir tane yapabiliyordum. Teknolojik aletlerin gelişmesiyle şimdi seri imalata geçtik. 6-7 yıldır seri imalatını yapıyorum. Ev tipi erişte makinesi bu. Bütün parçalarını kendimiz imal ediyoruz. Hatta erişte makinesinin parçalarını yaptığım makineleri de ben yaptım.

Türkiye’nin 67 kentine gönderdim. Belçika’ya gönderdim. Hollanda’ya 17 tane  gönderdim. Ben toptan veriyorum. Müşterilerim internet üzerinden satıyor. Kendi markam yok ama bunu araştırıyoruz. Oğlum yardımcı oluyor bana. İnşallah benden sonra bu mesleği o devam ettirir. Ahşaptan bir çok şey yapabiliyorum. Evimin altındaki atölyede çalışarak vakit geçiriyorum. Çalışmadan duramam. Boş durmam illaki birşeylerle uğraşırım. İnsanlara yardımcı olmayı seviyorum. Erişte makinesinin yanında iskemle de yapıyorum” dedi.

Haber: Kenan Akyüz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.