Bu tabelaya bakan kendini İstanbul'da zannedebilir - Of'un Sesi

Bu tabelaya bakan kendini İstanbul'da zannedebilir - Of'un SesiOf'un Sesi

17 Eylül 2021 - 18:58

Bu tabelaya bakan kendini İstanbul’da zannedebilir

Of’un Bölümlü Mahallesi’nin küme evlerine verilen İstanbul semt isimleri, görenleri şaşırtıyor.

Bu tabelaya bakan kendini İstanbul’da zannedebilir
Son Güncelleme :

18 Temmuz 2021 - 19:15

Of’un Bölümlü Mahallesi’nin küme evlerine verilen İstanbul semt isimleri, görenleri şaşırtıyor.

Of’un nüfus bakımından üçüncü büyük mahallesi olan Bölümlü’nün, küme evlerine İstanbul’un semt isimlerini vermesiyle dikkat çekmiyor. 9 küme evinden oluşan mahallenin isimleri; Beylerbeyi, Taksim, Emirgan, Aksaray, Büyük Cami, Fatih, Mithatpaşa, Kartal, Yıldız olarak geçiyor. Önceki yıllarda Belde Belediyesi olan Bölümlü Mahallesi, küme evleri isimleri ilk belediye yönetimi tarafından verildi.

Kalabalık bir mahalle olmasından ötürü verilen İstanbul semt isimleriyle birlikte, Bölümlü mahalle sakinleri tarafından ”küçük İstanbul” olarak anılmaya başlandı. Verilen küme evleri isimleri sadece isimden ibaret değil. İstanbul’un semt isimlerinin veriliş hikayesiyle benze özellikleri taşıyor.

Örneğin Bölümlü’nün Beylerbeyi Küme Evleri ismi orada yaşayan bir bey olduğu için, Taksim ismi herşeyin oradan taksim olunduğu için verildi. Diğer sokak isimleri de benzer hikayelerle sıralanıyor.

İsimlerin veriliş hikayesinden bahseden Bölümlü Mahalle Muhtarı Salih Bayalan, “Bölümlü ilk olarak 1969’da belde olduktan sonra o zamanki belediye yönetimi, İstanbul semt isimlerini mahalle adlarına verdi. 9 mahallemiz vardı hepsine İstanbul semt isimleri verildi.

Daha sonra Trabzon Büyükşehir Belediyesi olunca Bölümlü mahalle statüsüne geçti. Bölümlü mahalle olunca mahalle isimleri küme evleri isimleri oldu. Buraya küçük İstanbul deniyor. İsimler şu şekilde sıralanıyor; Beylerbeyi, Taksim, Emirgan, Aksaray, Büyük Cami, Fatih, Mithatpaşa, Kartal, Yıldız. İlk kez görenler şaşırıyor. Burası Trabzon’un ikinci büyük mahallesi. Nüfusu 10 binin üzerinde” dedi.

HEPSİNİN BİR HİKAYESİ VAR

Küme evleri isimlerinin anlamlarından bahseden çay ocağı işletmecisi Mehmet Veli, “Taksim ismi tüm mahalleye buradan dağılım olduğu için Taksim diyoruz. Beylerbeyi’nde bir bey yaşadığı için Beylerbeyi ismi verilmiş. Mithat Paşa evliyalar mahallesi olduğu için Mithat Paşa ismi verildi. Hepsinin bir hikayesi var ama yaşlı insanlarımız onları daha iyi bilir” diye konuştu.

Haber: Kenan Akyüz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.