Ağaçseven Mahallesi - Of'un Sesi

Ağaçseven Mahallesi - Of'un SesiOf'un Sesi

28 Ekim 2021 - 11:56

Ağaçseven Mahallesi

Trabzon Of Ağaçseven Mahallesi

Ağaçseven, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı bir mahalledir.

Mahallenin eski adı “Samri” olarak geçmektedir.

Coğrafya

Trabzon’a 80 km, Rize’ye 40 km, Of’a 26 km, İkizdere’ye ise 10 km’dir.

Nüfus (2017)

– Toplam 255

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Mahallede, sırtmahallede ve yeşiltepede olmak üzere 2 tane ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi her mahallenin kendi su depoları mevcuttur. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

İklim

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yağıs oranının yüksek olması bölgedeki bitki örtüsüne yansımış olup yeşil ve ormanlık alanın sıklığı dikkat çeker.

Kültür

Mahallenin gelenek ve görenekleri diğer tüm ilçeler gibi Karadeniz kültürüne dayanmaktadır.

Yemekler bakımından ise öz Karadeniz yemekleri mevcuttur.

Lahana vurma, ğuliya (lahana haşlama), lahana sarma, kabak malezi (fasulyeli veya süt ile yapılabilir), hamsi, patiska yemeği (fasulye kabuklarından yapılır), fasulye turşusu, bezirkenaşı (mısır ekmeğiyle suda turşu veya peynirle yapılır), çumur (mısır ekmeği ile peynir ve tereyağı kariştırılarak yapılır), kavut (kavrulmuş buğday unu, tereyağlı şeker şörbeti ile yapılır) öz Karadeniz yemekleri arasında sayılabilir.

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Fakat hayvancılık son zamanlarda bitmiş durumdadır. Köylünün Tarım Kaynağı olan Çay ve son zamanlarda Kivi’dir. Halkın kendi ihtiyaçlarının karşılanması adına fasulye, mısır, domates, salatalık vb. sebze ekimi yapılmaktadır.

Ağaşseven – Samri Mahallesi Görüntüler

Yükleniyor…